Голокост – епізод у світовій історії, від якого лише спогад заставляє кров застигнути в жилах

12 жовтня 2021 р. студенти групи ПО-15 Івано-Франківського фахового коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника разом зі своїм куратором Максимцем Богданом Володимировичем побували на лекції-екскурсії «Чорна неділя» в Народному домі села Крихівці Івано-Франківської ОТГ. Вона була присвячена 80-м роковинам розстрілів євреїв у Станиславові (зараз Івано-Франківськ) – одному з перших масових розстрілів у Східній Європі. Лектором виступила історик-джерелознавець Любов Соловка. У заході взяв участь, зосібна, рабин Івано-Франківського регіону Мойше Лейб Колесник.

День 12 жовтня 1941 р. у Станиславові став «Чорною» або «Кривавою неділею», оскільки саме тоді німецькі загарбники розстріляли до 12 тисяч євреїв на єврейському кладовищі за теперішнім міським озером  (80-ті роковини трагедії). Станом на 1941 рік у місті мешкало 42 тисячі євреїв при населенні 85 тисяч чоловік.

Лекція була цікава й водночас жахлива, адже йшлося про голокост, геноцид євреїв на Івано-Франківщині в роки Другої світової війни. Багато українців, ризикуючи власним життям, допомагали їм тоді вижити. Всі студенти слухали кожне слово, затамувавши подих, оскільки оповідалось про багатотисячні смерті невинних людей.

Отже, явище голокосту (цілеспрямоване винищення нацистами, тобто прихильниками Адольфа Гітлера, який керував Німеччиною протягом 1933–1945 рр., євреїв та інших меншин, особливо під час Другої світової війни 1939–1945 рр.) вчить нас толерантності, поваги до різних етносів, релігійних, соціальних, політичних груп, а також закликає до порозуміння між ними.

Група ПО-15 щиро дякує організаторам цього дійства, оскільки вшанування пам’яті жертв голокосту євреїв у Івано-Франківську має велике значення для збереження нашого історичного різноманіття.

Підготували: Уляна Тарасевич, Ангеліна Дубковецька (текст), Лариса Дорошук (фото)