«РІДНОМОВНА І БАГАТОМОВНА ОСВІТА У КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА» – 2023

Ти не молися мовою чужою,

бо на колінах стоячи помреш…

Дмитро Павличко

15.02.2023 відбувся щорічний вебінар «Рідномовна і багатомовна освіта у контексті сталого розвитку суспільства», присвячений Міжнародному дню рідної мови (International Mother Language Day 2023). Організатор  вебінару –  відділ змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. Співорганізатори – Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Інститут літератури імені Тараса Шевченка НАН України, заклади вищої педагогічної освіти, заклади загальної освіти.

Учасниками вебінару стали представники студентської, педагогічної та науково-педагогічної спільноти Івано-Франківського фахового коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Ізмаїльського державного гуманітарного університету, Українського державного університету імені М.П. Драгоманова, Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. Сухомлинського НАПН України та ін.. Під керівництвом Москаленка Ю.М, директора коледжу, до заходу долучилися Пролякова Т.В., Ликтей Л.М., Цюняк О.П., Довбенко С.Ю, Червінська І.Б., Чупровська М.Я., Никорак Я.Я. та  студенти ІІІ курсу спеціальності 013 Початкова освіта.

Проблематика вебінару охоплювала такі проблеми, як:

• Україномовна освіта як пріоритет національного поступу в умовах воєнного і повоєнного часу.
  • Проблеми розвитку багатомовної і рідномовної освіти в сучасному українському суспільстві – авторитетна думка.
  • Європейські тенденції багатомовної освіти.
  • Досвід багатомовного і рідномовного навчання у закладах фахової передвищої і вищої педагогічної освіти.
  • Утвердження традицій рідномовної освіти в умовах закладів середньої освіти.
  • Збереження культурної спадщини в музейному просторі.

Модератором заходу виступила доктор педагогічних наук, професор, завідувач відділу змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України Мирослава Петрівна Вовк.

Спікери вебінару:

• доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України Гриценко Павло Юхимович. Доповідь «Українська мова сьогодні: виклики і моделі чину»;
  • доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, почесний доктор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, заступник голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Філіпчук Георгій Георгійович;
  • заслужений працівник освіти, доцент, кандидат педагогічних наук, почесний професор «Львівської політехніки», директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв‘язків з діаспорою Національного університету «Львівська Політехніка» Ключковська Ірина Михайлівна;
  • в.о. директора Державного ліцею «Міжнародна українська школа» Кіріна Олександра Євгенівна;
  • кандидат філологічних наук, заступник директора Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, відомий дослідник українського літературного письменства, представив творчі первні спадщини П. Тичини, В. Сосюри Гальченко Сергій Анастасійович;
  • кандидат філологічних наук, професор кафедри української мови та літератури Ізмаїльського державного гуманітарного університету Райбедюк Галина Богданівна.

Поетичним завершенням заходу стало поетичне слово вчителя-методиста гімназії №13 м. Києва, громадської діячки Ольги Миколаївни Ходацької, – декламування авторського твору «Незламні жінки».

За результатами заходу висловлено рекомендації щодо якісної зміни вектору змісту навчання на україноцентричних засадах, обов’язковість курсів з української мови, культури, історії в усіх закладах освіти, оновлення навчально-методичного супроводу вивчення української мови, повернення до проведення окремого ЗНО з української мови тощо.

Пам’ятаймо, що сьогодні цінними для кожного українця має бути актуалітет, висловлений Головнокомандувачем ЗСУ, Валерієм Залужним: «Українська мова – це мова Перемоги».

Слава Україні! Героям слава!